Wstydem jest się wstydzić, czyli o zmianach w postrzeganiu i przedstawianiu cielesności
DOI:
https://doi.org/10.34616/142708Słowa kluczowe:
anty-body shaming, ciało, ciałoneutralność, ciałopozytywność, cielesność, kanon piękna, piękno, socjologia ciała, wstydAbstrakt
Artykuł zwraca uwagę na zmiany w podejściu do cielesności, które obecnie są widoczne w mediach społecznościowych. W odniesieniu do wątku „mody na brzydotę”, który został zapoczątkowany w przestrzeni internetowej wpisem Agnieszki Kaczorowskiej-Peli i wywołał medialne poruszenie, przeprowadzono analizę treści. Aby wskazać na zmienność narracji wokół postrzegania cielesności, w tekście opisano takie zjawiska, jak ciałopozytywność (ang. body positivity), ciałoneutralność (ang. body neutrality) czy ciałozawstydzanie (ang. body shaming). Trend, określany jako tytułowe „wstydem jest się wstydzić”, przejawia się przede wszystkim na Instagramie i dotyczy osób aktywnych w zdigitalizowanej rzeczywistości, czyli głównie młodych. Ostatnie reakcje części instagramowej społeczności wskazują, że nie powinno się odczuwać wstydu z powodu tego, jak się wygląda, a raczej należy być dumnym ze swojego wyglądu bez względu na to, czy wpisuje się on w obowiązujący kanon piękna.
Pobrania
Opublikowane
Numer
Dział
Licencja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.