O czasopiśmie

„Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka” to czasopismo istniejące od 1946 r., początkowo jako półrocznik „Sobótka”, a od 1957 r. jako kwartalnik pod obecnym tytułem. Do 2018 r. pismo było wydawane przez Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii, wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Od 2019 r. wydawanie czasopisma wziął na siebie Uniwersytet Wrocławski, który jest jego właścicielem. Czasopismo jest finansowane ze środków Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czasopismo jest ważnym miejscem głoszenia poglądów naukowych, dyskusji i wymiany myśli. Jest trwale zakorzenionym i rozpoznawalnymi wydawnictwem w środowisku naukowym Polski, Czech i Niemiec.

 

Cele czasopisma

„Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka” od początku bardzo silnie związany był z badaniami dotyczącymi dziejów Śląska oraz krain sąsiednich. Jednak niemal przez cały okres istnienia czasopisma jego łamy otwarte były również na inną tematykę. Obecna Redakcja pragnie podtrzymać tę tradycję. W czasopiśmie publikowane są zatem przede wszystkim materiały dotyczące badań nad dziejami Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Prócz tego w każdym numerze jest miejsce na tzw. Universalia – studia i materiały historyczne o innym, nie związanym z podstawową tematyką charakterze. Redakcja zakłada również, co także zgodne jest z długoletnią i chlubną tradycją Sobótki, publikowanie zeszytów tematycznych i jubileuszowych, poświęconych ważnym wydarzeniom, ale i honorujących ludzi związanych z wrocławskim środowiskiem naukowym.

W każdym numerze prócz artykułów naukowych znajdują się miscellanea źródłowe, artykuły recenzyjne, recenzje i polemiki, kronika naukowa, oraz wykaz najnowszych wydawnictw z zakresu historii Śląska. Czasopismo publikuje teksty w językach polskim, angielskim, niemieckim i czeskim.

W Sobótce publikować mogą zarówno zawodowi naukowcy, doktoranci, studenci, jak i pasjonaci badań regionalnych. Publikowanie w czasopiśmie jest bezpłatne.

Wszystkie artykuły publikowane w „Sobótce” są recenzowane przez minimum dwóch recenzentów. Przy procesie recenzyjnym stosowana jest zasada double blind.

 

Historia czasopisma

Ukazuje się od 1946 r., najpierw jako półrocznik pod tytułem „Sobótka”, a od roku 1957 jako kwartalnik pod obecnym tytułem. Założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym był prof. Antoni Knot (1904-1982).

 

Powinności Redakcji

Zadaniem Redakcji jest dbanie o wysoki poziom naukowy pisma. Z tego powodu jakiekolwiek przypadki nierzetelności naukowej, której przejawem jest ghostwriting (nieujawnienie udziału rzeczywistych autorów) oraz guest authorship (dopisywanie do tekstu autorów nie mających wkładu w powstanie tekstu) będą demaskowane wraz z upublicznianiem informacji na ten temat, powiadamianiem macierzystej jednostki i innych podmiotów naukowych.

Redakcja w celu dbania o wysoki poziom pisma wykorzystuje wszelkie dostępne sposoby sprawdzania artykułów pod kątem nie przestrzegania zasad nierzetelności naukowej. Wykorzytywane są również systemy antyplagiatowe.

Redakcja zbiera nadsyłane teksty i podczas kolegialnych posiedzeń odrzuca lub przyjmuje do dalszego procedowania. Po wstępnym przyjęciu decyduje o przesłaniu materiałów do recenzji (zob. proces recenzowania). W razie pozytywnej decyzji recenzentów tekst kierowany jest do redakcji językowej, po której ponownie trafia do autora w celu pierwszej korekty. Druga korekta autorska realizowana jest już po złamaniu tekstów. Po wydrukowaniu numeru Redakcja rozsyła autorom egzemplarze autorskie czasopisma.

Wydawca
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydawnictwo „Szermierz”
ISSN: 0037-7511
e-ISSN: 2658-2082
10.19195/2658-2082
Licencja

Kontakt do redakcji

ul. Szewska 49
50-139 Wrocław
Polska
sobotka@uwr.edu.pl

Indeksacja

  • Erih Plus
  • CEEOL
  • ICI Journals Master List
  • The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH)
  • Biblioteka Nauki
  • BazHum