Artykuły

Nr 6 (2023)

Konflikty i przemoc w rodzinie. Perspektywa praktyka

Strony: 7-19

PDF

Abstrakt

Rodzina zazwyczaj odgrywa kluczową rolę w społeczeństwie pomimo zróżnicowań kulturowych. Z jednej strony powstają i ewoluują społeczno-kulturowe wzorce zachowań w rodzinie, z drugiej zaś paradygmaty te są weryfikowane poprzez rzeczywiste funkcjonowanie rodzinne. Porównania wzorców ze stanem faktycznym często ujawniają rozbieżności pomiędzy tym, co idealne, i tym, co realne. Spektrum rodzinne obejmuje tak rodziny będące wystarczającym wsparciem dla jej członków i gwarantujące im prawidłowy rozwój z samorealizacją włącznie, jak i rodziny toksyczne, szkodzące i uszkadzające. Przykładem takich familii są te naznaczone przemocą. Informacji o rodzinnych patologiach dostarczają rozmowy terapeutyczne i przedsięwzięcia badawcze. Na funkcjonowanie instytucji, jaką jest rodzina, mają wpływ różnorodne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Wojna wszczęta przez Federację Rosyjską na Ukrainie jest przykładem drastycznego wpływu kontekstu zewnętrznego, który zakłóca wewnętrzne życie rodzinne.

Bibliografia

Giddens, A. (2001). Nowoczesność i tożsamość. „Ja” i społeczeństwo w epoce późnej nowoczesności. Tłum. A. Szulżycka. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Hayes, B.E., Mills, C.E., Freilich, J.D., Chermak, S.M., (2017). Are Honor Killings Unique? A Comparison of Honor Killings, Domestic Violence Homicides, and Hate Homicides by Far-Right Extremists. Homicide Studies 1–24. SAGE Publications Reprints and permissions [dostęp: 27 marca 2024]. Dostępny w Internecie: https://doi.org/10.1177/1088767917736796.

Giza-Poleszczuk, A., Marody, M. (2004). Przemiany więzi społecznych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Wilanowska, M., (2020). Przemoc w rodzinie jako społeczne zagrożenie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Konteksty Społeczne 1(15), s. 105–123.

Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.