Artykuły
Celem artykułu jest ukazanie i porównanie realizacji wątku opium w prozie Antoniego Ossendowskiego oraz Wacława Sieroszewskiego. Materiał badawczy stanowią utwory osadzone w Chinach lub związane ze społecznością chińską. Artykuł zwraca uwagę na dwa sposoby wykorzystania motywu opium w twórczości autorów. Pierwszym z nich jest uzależnienie od narkotyku będącego istotną częścią życia w Chinach. Opium pełni funkcję rekwizytu, który stanowi element tworzonego krajobrazu. Drugi sposób to ukazanie nałogu jako problemu jednostki oraz wpływu opium na psychikę człowieka i jego otoczenie. Artykuł udowadnia, że nie wszystkie postacie uzależnione kreowane przez autorów przedstawiane były jednowymiarowo, a sięganie przez nie po narkotyk często związane było z trudną sytuacją życiową.
Ewertowski T., Images of China in Polish and Serbian Travel Writings (1720–1949), Brill, Leiden-Boston 2020.
Fairbank J.K., Historia Chin. Nowe spojrzenie, Marabut, Gdańsk 1996.
Gordon Cumming C.F., Wanderings in China, Blackwood, Edinburgh 1886.
Hedin S., Ossendowski a prawda, przeł. A. Polończyk, Pracownia Wydawnicza ElSet, Olsztyn 2014.
Juriew M.F., Penetracja kolonialna Chin. Powstanie tajpingów i inne ruchy wyzwoleńcze, [w:] Historia nowożytna krajów Azji i Afryki, red. Z. Borowski, Książka i Wiedza, Warszawa 1980.
Kajdański E., Długi cień wielkiego muru: jak Polacy odkrywali Chiny, Oficyna Naukowa, Warszawa 2005.
Kalinowska A., Miłość do samuraja. Egzotyka i Orient w prozie Wacława Sieroszewskiego, [w:] Orient w literaturze i kulturze modernizmu, red. E. Łoch, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2011.
Kijak A., Odkrywca innej Syberii i Dalekiego Wschodu. O prozie Wacława Sieroszewskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2010.
Kołos A., Między poczuciem wyższości cywilizacyjnej a autoidentyfikacją, między rasą a narodem. Polska i Chiny w drugiej połowie XIX wieku, „Przegląd Humanistyczny” 2018, nr 3.
Kulik M., Obraz powstania bokserów w twórczości Wacława Sieroszewskiego, [w:] Wacław Sieroszewski: zesłaniec-etnograf-literat-polityk, red. A. Kuczyński, M. Marczyk, Wydawnictwo Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2011.
Michałowski W.S., Ossendowski. Podróż przez życie, Zysk i S-ka, Poznań 2015.
Ossendowski A.F., Od szczytu do otchłani, LTW, Łomianki 2011.
Ossendowski A.F., Szanchaj, LTW, Łomianki 2010.
Ossendowski A.F., W ludzkiej i leśnej kniei, LTW, Łomianki 2011.
Said E., Orientalizm, PIW, Warszawa 1991.
Sieroszewski W., Bokser, [w:] idem, Powieści chińskie, Gebethner i Wolff, Warszawa 1903.
Sieroszewski W., Jak liść jesienny..., [w:] idem, Ol-Soni Kisań, Czytelnik, Warszawa 1958.
Sieroszewski W., Kulisi, [w:] idem, Powieści chińskie, Gebethner i Wolff, Warszawa 1903.
Sieroszewski W., Zamorski diabeł, Czytelnik, Warszawa 1950.
Xiaolun W., China in the eyes of Western travelers, [w:] Tourism in China, red. A.A. Lew, L. Yu, J. Ap, Z. Guangrui, Haworth Hospitality Press, New York 2003.