Spis wszystkich numerów
Tom 59 (2019)
Najnowszy numer „Prac Literackich” pod redakcją Marian Ursela składa się z siedmiu recenzowanych artykułów naukowych, których autorzy podejmują szerokie spektrum tematów. Tom otwiera tekst Mariana Pacholaka o listach Jana Czeczota. Grażyna Połuszejko opisuje korelacje artystyczne między Wincentym Polem a Stanisławem Moniuszką, a Elżbieta Szyngiel — debiut literacki Juliusza Słowackiego. Łukasz Piaskowski zajmuje się problematyką muzycznych nośników pamięci kulturowej w poezji Jana Lechonia, zaś Monika Mańka – sylwiczności Tajnego dziennika Mirona Białoszewskiego. Gabriela Iwińska przypomina rozważania Edwarda Stachury na temat czasu, śmierci i wieczności. Tom kończy artykuł Janusza Waligóry na temat przeszłości do przezwyciężenia w prozie autobiograficznej Magdaleny Tulli.
Tom 58 (2018)
Tom 57 (2017)
Tom 56 (2016)
Tom 55 (2015)
Tom 54 (2014)
Tom 53 (2013)
Tom 52 (2012)
Tom 51 (2011)
Tom 50 (2010)
Tom 49 (2009)
Przypadająca na 2009 rok dwusetna rocznica urodzin Juliusza Słowackiego stała się impulsem do refleksji nad recepcją jego twórczości poetyckiej oraz jej obecnością we współczesnych zjawiskach kulturowych. Tom XLIX Prac Literackich poświęcony jest właśnie Słowackiemu. Zawiera opracowania dotyczące m.in. wpływów twórczości Chateaubrianda na poezję Słowackiego, modeli miłości w Marii Stuart, martyrologii dziecięcych czytelników w Godzinie myśli, genezyjskiej wizji odrodzenia Polski na podstawie analizy wiersza Kiedy Polacy prawdziwie powstaną..., a także teksty o inspiracjach komediowych w twórczości Poety, o Jego kawalerskim życiu, perspektywach badań nad ironią u Słowackiego, o opiniach Wincentego Pola czy Henryka Sienkiewicza o Poecie czy wreszcie o miejscu Słowackiego w teorii dramatu drugiej połowy XIX wieku. Książka jest adresowana do literaturoznawców, teatrologów, historyków literatury, a także do czytelników, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o Juliuszu Słowackim.
Tom 48 (2008)
„Prace Literackie” są recenzowanym czasopismem naukowym – znanym nie tylko w Polsce – wydawanym przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukazują się od grudnia 1956 r. Założone zostały przez prof. Tadeusza Mikulskiego, następnie były redagowane przez prof. Bogdana Zakrzewskiego, później prof. Lesława Tatarowskiego i od 1999 r. przez prof. Mariana Ursela. „Prace Literackie” są czasopismem o profilu literaturoznawczym uwzględniającym szerokie konteksty interpretacyjne literatury polskiej, zarówno te intertekstualne i teoretyczne, jak i wpisujące się w proces historycznoliteracki. Na łamach pisma publikowali i publikują swe rozprawy badacze starszego pokolenia o znanych nazwiskach, jak i młodsi, a także debiutujący naukowo poloniści, doktoranci.
Tom 47 (2007)
Pięćdziesiąty siódmy tom „Prac Literackich” składa się z dziesięciu artykułów, których autorzy poruszają zagadnienia związane z literaturą od osiemnastego wieku począwszy, a na współczesności skończywszy. Tom otwierają teksty na temat obrazu miasta w Sprzeczkach Jakuba Jasińskiego oraz etosu pracy lekarza w epoce oświecenia. W kręgu literatury oświeceniowej pozostają również inni autorzy — Tomasz Sajnóg kreśli różnice między męskim a kobiecym punktem widzenia w literaturze oświeceniowej, a Magda Ebert stara się rozwikłać Tajemnice zamku Udolpho w kontekście pism Jana Jakuba Rousseau. Dzięki najnowszemu tomowi „Prac Literackich” można przypomnieć sobie doskonały gatunek literacki, jakim są villelelle w wydaniu Dariusza Suski, i przekonać się, jaki obraz Oceanii można odnaleźć w literaturze popularnej. Jeden z autorów sprawdza, czy teorię wiersza można zastosować do badań wierszy z Googla, inny zaś stawia tezę, że wiersz Krzysztofa Koehlera jest parodią cytatu. Tom wieńczą artykuły o wątkach kynologicznych w poezji polskiej XX wieku oraz o współczesnym słowackim teatrze alternatywnym.