Artykuły

Tom 135 (2023)

Jak spółdzielnia mieszkaniowa unika legalnej lustracji, czyli „związek rewizyjny” w służbie prezesa spółdzielni mieszkaniowej

PDF

Abstrakt

Spółdzielczość mieszkaniowa w Polsce przeżywa kryzys już od dawna. Główne powody tego stanu rzeczy to brak świadomości samych spółdzielców w zakresie społecznego charakteru tej formy działania i zasad nią rządzących oraz merytorycznego ustawodawstwa odpowiadającego na potrzeby członków spółdzielni. Sytuacja ta umożliwia pojawianie się niewłaściwych zachowań i działań, powoduje wiele patologii i daje pole do manipulacji.

Artykuł powstał na podstawie bezpośredniej obserwacji działalności jednej z największych spółdzielni mieszkaniowej we Wrocławiu. W przedstawionej sytuacji prawo oraz niska świadomość społeczna członków spółdzielni i mieszkańców jej zasobów doprowadziły do układu, w którym prezes spółdzielni mieszkaniowej kontrolował samego siebie za pośrednictwem innej spółdzielni, która tylko z nazwy była związkiem rewizyjnym.

Bibliografia

Chyra-Rolicz Z., Rozważania o istocie własności i właścicielach spółdzielni w procesie transformacji polskiej spółdzielczości, „Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy” 2019, nr 59(3).

Cioch H., Prawo spółdzielcze, Warszawa 2011.

Czternasty W., Współczesny obraz spółdzielczości w Polsce — determinanty jego powstania oraz zmian, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu” 2011, nr 173.

Peisert A., Spółdzielnie mieszkaniowe: pomiędzy wspólnotą obywatelską a alienacją, Warszawa 2009.

Stefaniak A., Prawo spółdzielcze. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Komentarz, Warszawa 2018.