Przejdź do głównego menu Przejdź do sekcji głównej Przejdź do stopki

Artykuły

Tom 135 (2023)

Rękojmia prowadzenia apteki jako przesłanka przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej przez nabywającego przedsiębiorstwo. Uwagi na tle wyroku WSA w Warszawie z 3 lipca 2022 roku (sygn. akt V SA/Wa 113/22)

  • Paweł Chrupek
DOI
https://doi.org/10.19195/0137-1134.135.2
Przesłane
27 czerwca 2024
Opublikowane
28-06-2024

Abstrakt

Przeniesienie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej uzależnione jest od spełniania przez nabywcę ustawowych wymagań koniecznych do uzyskania zezwolenia, w tym do posiadania rękojmi należytego prowadzenia apteki. Oznacza to, że w wyniku przeniesienia zezwolenia następuje kontynuacja prowadzenia działalności aptecznej przez nabywcę w oparciu o uprzednie zezwolenie zbywcy, który spełniać musi określone w zezwoleniu warunki prowadzenia apteki, dotyczące między innymi dawania rękojmi należytego prowadzenia apteki.

W praktyce funkcjonują dwie linie interpretacyjne. Zgodnie z pierwszą przeniesione zezwolenie, z uwagi na utratę rękojmi przez zbywcę, każdorazowo wygasa. Zgodnie z drugą fakt spełnienia się przesłanek dla cofnięcia zezwolenia z uwagi na utratę rękojmi przez zbywcę przedsiębiorstwa po przeniesieniu zezwolenia na prowadzenie apteki pozostaje bez znaczenia na dalszy byt przeniesionego zezwolenia, które dalej funkcjonuje w obrocie.

Zdaniem autora zgodzić się należy z drugim z prezentowanych poglądów. Będące skutkiem nabycia apteki ogólnodostępnej przeniesienie zezwolenia nastąpi dopiero wówczas, gdy nabywca spełni przesłanki, w tym odnośnie do posiadania rękojmi należytego prowadzenia apteki. Przeniesienie zezwolenia w trybie art. 104a PF jest więc jedną z form jego uzyskania, w ramach której nabywca potwierdza, że posiada uprawnienia do prowadzenia konkretnej apteki ogólnodostępnej. W rezultacie kontynuuje prowadzenie tejże apteki i odpowiada za spełnianie warunków zawartych w zezwoleniu na jej prowadzenie. Odpowiada jednak jedynie za swoje działania.

Bibliografia

  1. Jabłoński M., Jarosz-Żukowska S., Działalność gospodarcza na rynku aptecznym i jej ograniczenia. Uwarunkowania konstytucyjne, Warszawa 2022.
  2. Jabłoński M., Jarosz-Żukowska S., Rękojmia należytego prowadzenia apteki w rozumieniu przepisów ustawy — Prawo farmaceutyczne — wybrane problemy, „Przegląd Prawa i Administracji” 2021, nr 127.
  3. Kulesza M., Opinia prawna odnośnie do rękojmi należytego prowadzenia apteki [biuletyn informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie], Warszawa 2004.
  4. Objaśnienie prawne ministra zdrowia dotyczące stosowania art. 103 i 104a ustawy — Prawo farmaceutyczne, LEX/el. 2019.