Archiwum

  • Nr 5 (2022)

    Numer piąty czasopisma zawiera sześć artykułów różniących się eksplorowanymi obszarami badawczymi. Należą do nich przestrzeń komunikacyjna rynkowego otoczenia polskiego rolnika, formy komunikowania tożsamości płciowej przez transseksualnych bohaterów literackich, adwentystyczny model dietetyki z mocno zakorzenioną w nim ideą (nie)umiarkowania, feministyczne kultury wiedzy wytwarzane przez organizacje pozarządowe w Niemczech oraz poszukiwanie perspektyw socjologicznych pozwalających na zrozumienie międzyregionalnych małżeństw ze stanu Haryana w Indiach i kontrola reprodukcji rozpatrywana jako element kontroli społecznej. Autorzy, którzy je przygotowali, także różnią się doświadczeniem badawczym i polami dziedzinowymi oraz dyscyplinowymi, w których się poruszają. Ponadto proponujemy dwa eseje autorstwa Natalii Czernysz oraz Byrona Gaista. Krótko po ataku rosyjskim na Ukrainę socjologowie z Uniwersytetu Wrocławskiego nawiązali kontakt z socjologami z uniwersytetu we Lwowie. Jedną ze wspólnych inicjatyw były biuletyny, które – zatytułowane Wirtualny most Wrocław – Lwów – ukazywały się przez wiele miesięcy na stronie uniwersytetu oraz były rozsyłane do towarzystw socjologicznych na świecie. Natalia Czernysz zebrała najważniejsze informacje z nich, a my udostępniamy je czytelnikom (w oryginale i tłumaczeniu na język polski). Byron Gaist i podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, jak wirtualna rzeczywistość mediów społecznościowych wpłynęła na nasz obraz siebie. W 2022 roku miał miejsce Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny w Warszawie. Już osiemnasty. Trzy lata wcześniej to wrocławskie środowisko socjologiczne organizowało taki kongres. W numerze zamieściliśmy więc transkrypcje z dwóch ważnych wydarzeń zjazdu wrocławskiego – wykładu otwierającego i sesji kończącej zjazd.

  • Nr 4 (2021)

    Czwarty numer Fabrica Societatis prezentuje artykuły badaczek społecznych zajmujących się współczesnym rodzicielstwem, kulturami i praktykami macierzyństwa i ojcostwa. Rezultaty swoich badań opisują Anna Kwak (rodzicielstwo w postaci maternal gatekeeping), Ewa Maciejwska-Mroczek i Maria Reimann (męskie doświadczenie adopcji), Małgorzata Gawrońska (wizualne reprezentacje macierzyństwa na Instagramie w perspektywie displaying families) i Martyna Popławska (która dokonuje przeglądu badań dotyczących opieki naprzemiennej). Teksty te kontynuują linię widoczną już w poprzednich wydaniach czasopisma, a skupiającą się na zagadnieniach związanych z rodziną. W tomie pojawił się także nowy dział zatytułowany Debaty społeczne. W Polsce w ciągu ostatnich lat toczy się wiele istotnych debat, m.in. wokół edukacji seksualnej, pracy, zmian klimatycznych i praw reprodukcyjnych. Wiele z tych tematów jest uwikłanych politycznie i polaryzuje scenę społeczną. Skrajne stanowiska i intensyfikacja dyskusji to „błogosławiony chleb” dla badaczy społecznych. Nic dziwnego, że w wymienionych obszarach pojawia się coraz więcej projektów badawczych i opracowań ukazujących różne opcje światopoglądowe, znaczenia nadawane doświadczeniom pracy, edukacji itd. Debaty społeczne odzwierciedlają to w tym numerze. Czasopismo kontynuuje również wysiłki na rzecz tworzenia platformy dla przedstawiania zrealizowanych projektów badawczych młodych socjologów i socjolożek (Debiuty socjologiczne). I tym razem, jak poprzednio, eksploracje empiryczne młodego pokolenia badaczek znalazły się w dwóch działach – artykuły Dominiki Chmielewskiej i Alicji Jeznach w Debatach społecznych, zaś Anastasii Zakusilo, Natalii Bilskiej, Alicji Bylickiej oraz Joannny Rożdżestwieńskiej w Debiutach socjologicznych.

  • Nr 3 (2020)

    Tematem przewodnim trzeciego numeru czasopisma „Fabrica Societatis” jest socjologia pary i rodziny. Publikujemy teksty znanych i uznanych socjologów francuskich, którzy podczas dwóch Ogólnopolskich Zjazdów Socjologicznych – Gdańsk 2016 (Solidarność w czasach nieufności) i Wrocław 2019 (Ja, My, Oni? Podmiotowość – Tożsamość – Przynależność) podjęli się transmisji kongresowych haseł na obszar rodziny. Artykuły te umożliwiają poznanie kondycji par i rodzin we Francji, problemów z jakimi się zmagają, a także analiz ilościowych i jakościowych badań prowadzonych „nad Sekwaną”. Niniejszy zbiór tekstów, zawierający prace Jean Claude Kaufmanna, François de Singly, Céline Clément, Christophe’a Giraud i Beate Collet, opublikowaliśmy w dwóch wersjach językowych w nadziei na rozpoczęcie szerszej wymiany intelektualnej i współpracy badawczej. Polska i Francja mają odmienne podejścia do polityki rodzinnej, ale w niektórych aspektach są sobie bliższe niż inne kraje często przywoływane w socjologicznych studiach porównawczych. Zatem proponowane teksty są ważną lekturą i to nie tylko dla socjologów rodziny. W numerze tym prezentujemy także badania socjolożek młodego pokolenia. Zostały one umieszczone w dwóch działach. Debiuty Socjologiczne zawierają publikacje badaczek stawiających w pewnym sensie pierwsze kroki, bo publikujących wyniki swoich pierwszych eksploracji empirycznych dotyczących seksualności, kariery palaczy i memów powstających w czasie kwarantanny narodowej. W Miscellanea zostały zaprezentowane dwie prace socjolożek mocniej zakorzenionych w pracy badawczej, które poświęciły swoją uwagę polu artystycznemu i procesowi tworzenia oraz emocjom krewnych i powinowatych osób długotrwale zaginionych.

  • Nr 2 (2019)

    To już drugi numer pisma. Jest on skoncentrowany na trzech obszarach. Pierwszy z nich dotyczy intymności, seksualności i relacji. Pięciu autorów analizuje rozmaite formy intymności seksualnej, których status jest również mocno zróżnicowany: od realizowanej, przez postulowaną, do zalecanej. Dział ten zamyka złożenie ciekawej i odważnej propozycji. Drugi jest pokłosiem seminarium mającego miejsce w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, które odbyło się w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Oprócz artykułu wprowadzającego, przygotowanego przez organizatorkę seminarium, przedstawiamy dwie prace jego uczestniczek dotyczące kobiecych, reformatorskich środowisk i zrzeszeń prawniczych działających w Republice Weimarskiej i w powstającej Republice Federalnej Niemiec na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz warunków rozwoju polskiego feminizmu na przełomie wieków XIX i XX. Trzeci i ostatni obszar reprezentują trzy artykuły poświęcone stylowi życia i emocjom: od strategii pogoni za pięknem w PRL-u, przez bohaterów kultury popularnej służących za zwierciadła społecznych emocji, do działań ekspresyjnych osób niepełnosprawnych rozpatrywanych w perspektywie kapitału społecznego.

  • Nr 1 (2018)

    „Fabrica Societatis” to czasopismo naukowe odpowiadające na zwiększającą się w socjologii liczbę tematów badawczych dotyczących aktywności biorących udział w wytwarzaniu społecznych światów i prac poświęconych codziennej egzystencji ludzi. Podstawowym celem pisma jest stworzenie przestrzeni dla dociekań teoretycznych, metodologicznych i empirycznych, zmierzających do poznania codziennych zabiegów wytwarzających i kształtujących rozmaite przejawy życia społecznego. Jak również miejsca dla publikowania artykułów doceniających niepowtarzalność ludzkiego doświadczenia oraz zmieniających perspektywy na umożliwiające wyjście poza klisze społeczne. Takie próby wymagają o wiele częściej poszukiwań niż gotowych odpowiedzi. Dlatego pismo jest otwarte tak na prace doświadczonych badaczy, jak i osób rozpoczynających karierę naukową, na ukończone projekty i pomysły badawcze (working papers) oraz na wypowiedzi dające szansę wzbogacenia wiedzy socjologów i otwarcia interdyscyplinarnych horyzontów. Pierwszy numer pisma zawiera pięć działów. Dwa z nich mają charakter tematyczny. Jeden został poświęcony ubieraniu się i ubraniu rozumianym jako proces współtworzący podmiot i jego relację z otoczeniem. Drugi aktualnym problemom migracji i tożsamości. Trzeci dział to „Inspiracje” z trzema artykułami nie mającymi stricte socjologicznego charakteru, jednakże w ciekawy sposób podejmującymi zagadnienia dotyczące świata społecznego i codziennych praktyk. Kolejny („Debiuty”) prezentuje dokonania naukowe osób rozpoczynających kariery badawcze. Ostatni („Miscellanea”) zawiera dwie publikacje anonsujące konieczność wnikliwego przyjrzenia się ważnym kwestiom z obszaru gender studies oraz zarządzania.