(63) 2024: Między słowem a dźwiękiem. W świecie literackiej audiosfery

14-02-2024

„Jak w rytmów zawierusze
Nastrój dźwięk z dźwiękiem żeni,
Tak zestrojone dusze
Zbiegają się w rozstrzeni” – fragment wiersza Zaduma i nokturno Józefa Bohdana Zaleskiego znakomicie oddaje nastrój romantycznej synestezji, w której ogromną rolę odgrywają dźwięki kreujące zindywidualizowaną audiosferę utworu literackiego.

63. tom „Prac Literackich”, planowanych na 2024 rok, w którym obchodzić będziemy 175. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, prowokuje do refleksji skoncentrowanych wokół korespondencji literatury i muzyki. Przedmiotem rozważań może być nie tylko osoba Chopina i jego twórczość w literackich transpozycjach, lecz również szeroko zakrojone konteksty muzyczności literatury oraz literackości dzieł muzycznych, translacji muzycznych w literaturze, relacji między słowem i dźwiękiem, librettem i partyturą, strukturą tekstu i zapisem nutowym, konwergencji genologicznych.

Zapraszamy zatem do nadsyłania artykułów podejmujących problematykę pogranicza literatury i muzyki oraz audiosfery konkretnych dzieł literackich lub przestrzeni dźwiękowej, charakteryzującej wybranych twórców literatury. Jednocześnie przypominamy, że temat wiodący nie ogranicza przyjmowania innych tekstów, umieszczonych w dziale Varia.

Na artykuły czekamy do końca grudnia 2023 roku. Teksty należy przygotować zgodnie z wytycznymi: https://wuwr.pl/plit/for-authors