Artykuły

Tom 135 (2023)

Podstawy prawne partycypacji inwestora prywatnego w budowie lub przebudowie infrastruktury drogowej

Strony: 235-251

PDF

Abstrakt

Celem artykułu jest identyfikacja i ocena podstaw prawnych, uzależniania wydania deweloperowi uzgodnienia w zakresie możliwości włączenia do drogi ruchu kołowego spowodowanego zmianą sposobu zagospodarowania działki1 będącej przedmiotem inwestycji od zawarcia z organem samorządu terytorialnego umowy drogowej na budowę, przebudowę lub partycypowanie w kosztach budowy lub remontu infrastruktury drogowej.

Uzyskanie przez inwestora prywatnego uzgodnienia determinuje z kolei wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, dlatego też przeważnie inwestorzy, chcąc rozpocząć inwestycję, decydują się na zawieranie umów i — w konsekwencji — czynny udział w przedsięwzięciu drogowym.

Powyższa praktyka organów samorządowych jest stosowana w ostatnich latach w odniesieniu do nowych inwestycji deweloperskich i to zdecydowanie w dużych aglomeracjach miejskich. Prezentowane opracowanie poświęcone jest zatem wykazaniu, jaka jest rola organów samorządu terytorialnego w odniesieniu do zapewnienia realizacji zadań własnych, i ocenie, czy budowa lub przebudowa dróg wpisuje się w zakres tych zadań. W rezultacie — w świetle jakich przepisów prawa organy samorządowe mogą (i w jakim wymiarze) wywodzić przywołane już uwarunkowania.

Bibliografia

Cieślik Z., Partnerstwo publiczno-prywatne. Publicznoprawna problematyka kontraktowych form działania administracji europejskiej, Warszawa 2014.

Dolnicki B., Samorząd terytorialny, Warszawa 2019.

Gonet W., Komentarz do ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, Warszawa 2009.

Konstytucja RP. Tom II. Komentarz art. 87–243, red. M. Safjan, L. Bosek, Warszawa 2016.

Kulesza M., Bitner M., Kozłowska A., Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Komentarz, Warszawa 2006.

Maciejko W., Zaborniak P., Ustawa o drogach publicznych. Komentarz, Warszawa 2010.

Niewiadomski Z., Kallas M., Lipowicz I., Szpor G., Prawo administracyjne. Część ustrojowa, Warszawa 2002.

Podhorecki W., Ustawa o drogach publicznych. Orzecznictwo. Wzory aktów prawnych, Warszawa 2009.

Samorząd terytorialny i rozwój lokalny. Studium monograficzne, red. H. Szczechowicz, Włocławek 2015.

Ustawy samorządowe. Komentarz, red. S. Gajewski, A. Jakubowski, Warszawa 2018.

Walenia A., Partnerstwo publiczno-prywatne jako forma wsparcia inwestycji lokalnych w województwie wielkopolskim, „Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna” 2020, t. 52, s. 43–58.