„Romanica Wratislaviensia” ukazują się od 1968 roku. W czasopiśmie publikowane są prace autorstwa badaczy polskich i zagranicznych z zakresu badań nad literaturą, kulturą i językami krajów romańskich (także w ujęciu transdycyplinarnym, porównawczym, komparatystycznym i przekładoznawczym) w języku francuskim, a w uzasadnionych przypadkach również w językach hiszpańskim, włoskim i polskim.
Celem czasopisma jest przedstawianie najnowszych, oryginalnych osiągnięć naukowych romanistów wrocławskich oraz współpracujących z nimi badaczy z innych ośrodków polskich i zagranicznych. Publikowane prace to zarówno propozycje teoretyczne, jak i krytyczne studia z zakresu historii literatury i kultury francuskiej oraz innych krajów romańskich, językoznawstwa francuskiego i porównawczego francusko-, hiszpańsko- i włosko-polskiego, komparatystyki literackiej, przekładoznawstwa.
Poszczególne numery czasopisma mają charakter tematyczny, a ich redagowanie powierzane jest specjalistom zajmującym się wybraną tematyką. W każdym numerze obok artykułów w dziale podstawowym w Variach publikowane są prace różnotematyczne, a w dziale Compte-rendus – recenzje aktualnych monografii i tomów zbiorowych z obszaru romanistyki i dziedzin pokrewnych.
Czasopismo „Romanica Wratislaviensia” jest indeksowane w bazie SCOPUS. Abstrakty artykułów opublikowanych w „Romanica Wratislaviensia” znajdują się w bazie Czasopisma Naukowe w Sieci (CNS), a także w The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (na podstawie stosownej umowy między WUWr a CEJSH) oraz w EBSCO Information Services (na podstawie stosownej umowy między WUWr a EBSCO), jak również w Federacji Bibliotek Cyfrowych i Europeanie. Dzięki porozumieniu Wydawnictwa z MLA Directory of Periodicals egzemplarze czasopisma są wysyłane również do bazy Cambridge Scientific Abstracts (CSA, ProQuest).
ERIH PLUS
Polska Bibliografia Naukowa (PBN)
MIAR (ICDS = 6.5 zob. http://miar.ub.edu/issn/0557-2665)
Zgodnie z wykazem czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 stycznia 2024 r. za publikację w czasopiśmie autorzy otrzymują 100 punktów.
Wersja podstawowa czasopisma: drukowana.
Unikatowy adres czasopisma: https://wuwr.pl/rwr
Strona czasopisma na portalu Instytutu Filologii Romańskiej
Rocznik. Format B5
ISSN: 0557-2665
Kontakt do redakcji
Instytut Filologii Romańskiej
pl. Nankiera 4
50-140 Wrocław
Indeksacja