„Studia Filmoznawcze”, Tom 45 (2023)
Planowany termin publikacji: koniec 2023 roku
Numer tematyczny: Peryferie kina – kino na peryferiach
Redakcja „Studiów Filmoznawczych” ma przyjemność zaprosić Państwa do współtworzenia kolejnego numeru pisma, który tym razem poświęcony będzie szeroko pojętym kategoriom peryferii i peryferyjności. W tomie tym chcielibyśmy zebrać teksty realizujące pojawiający się w historycznofilmowym dyskursie od kilku dekad postulat wyjścia poza to, co centralne, kanoniczne, głównonurtowe. Interesuje nas zatem kino niszowe, zapomniane, niecenione, nieoglądane, kino powstające i oglądane na peryferiach i półperyferiach. Ponieważ studia nad peryferyjnością nie muszą ograniczać się wyłącznie do tekstualnych analiz samych filmów, do nadsyłania tekstów zapraszamy także badaczki i badaczy zajmujących się ogólnie pojętą kulturą filmową: zagadnieniami produkcji i dystrybucji oraz odbioru i recepcji.
Kategoria peryferyjności wydaje się o tyle użyteczna, że można ją rozumieć wieloaspektowo: geograficznie, społecznie, ekonomicznie, instytucjonalnie, estetycznie czy kulturowo. Umożliwia ona tym samym naukową eksplorację rozmaitych zagadnień i problemów – do współtworzenia tomu zapraszamy więc osoby zajmujące się w swoich badaniach następującymi kwestiami:
Powyższa lista zawiera oczywiście jedynie proponowane zagadnienia, które stanowić mogą inspirację i punkt wyjścia dla konkretnych analiz.
Na gotowe artykuły – w języku polskim lub angielskim – czekamy do 31 lipca 2023 roku.
Zapraszamy również do nadsyłania tekstów do działu Varia, w którym publikowane będą artykuły niezwiązane z tematem numeru, oraz recenzji i omówień nowości wydawniczych.
Gotowe artykuły prosimy przesyłać na adresy mailowe redaktorów numeru:
dr Robert Dudziński (robert.dudzinski2@uwr.edu.pl)
dr Dawid Głownia (dawid.glownia@uwr.edu.pl).