O czasopiśmie

„Germanica Wratislaviensia” – to najstarsze polskie naukowe czasopismo germanistyczne redagowane od roku 1957 w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematyka przyczynków publikowanych w „Germanica Wratislaviensia” obejmuje następujące obszary: historia literatury niemieckojęzycznej od jej początków do współczesności, teoria i estetyka literatury, historia języka niemieckiego, lingwistyka kontrastywna, lingwistyka stosowana, socjolingwistyka, niemcoznawstwo, kontakty kulturowe między Polską i krajami niemieckojęzycznymi, badania śląskoznawcze, gender, translatoryka, glottodydaktyka, germanistyka interkulturowa, nowe media i historia nauki.

Czytaj więcej
Wydawca
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydawnictwo „Szermierz”
ISSN: 0435-5865
e-ISSN: 2957-2347
10.19195/0435-5865
Licencja

Indeksacja

  • DOAJ
  • EBSCO
  • Erih Plus
  • CEEOL
  • Cambridge Scientific Abstracts (CSA, ProQuest)
  • The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH)

Kontakt do redakcji

Instytut Filologii Germańskiej
pl. Biskupa Nankiera 15b
50-140 Wrocław
Polska
germanica.wrat@uwr.edu.pl

Aktualny numer

Tom 149 (2024) Medien der Erinnerung

149 tom Germanica Wratislaviensia poświęcony jest aktualnym tematom w badaniach literaturoznawczych i językoznawczych, a także angażującym recenzjom i sprawozdaniom konferencyjnym.

Dział literaturoznwaczy koncentruje się na powieściach współczesnych pisarek i pisarzy. Powieść Anny Mitgutsch Das Haus der Kindheit badana jest w kontekście żydowskiej kultury pamięci, kwestiom moralnym związanymi z problemami przedstawianymi w nowoczesnej koncepcji teatralnej Das Theater des Anthropozän zaś przygląda się artykuł badający sztukę Mars Mariusa von Mayenburga. Perspektywie przestrzeni granicznej i związanym z tym problemom postrzegania ludzkiej egzystencji i tożsamości podejmuje przyczynek skupiający się na powieści Der traurige Gast Matthiasa Nawrata. Znajdziemy tu także artykuł historycznoliteracki przedstawiający sylwetkę i dwie powieści zapomnianej wrocławskiej autorki Bianci Bobertag. Ostatni artykuł w tym dziale zajmuje się muzyką pop jako transnarodową przestrzenią dialogu między Niemcami a Polską.

Wkład językoznawczy porusza aktualne kwestie w nauczaniu języka niemieckiego jako obcego. Pierwszy artykuł zajmuje się kwestią wspierania umiejętności korzystania z mediów, drugi zaś bada znaczenie zapamiętywania we współczesnych podejściach dydaktycznych.

Tom uzupełniają recenzje nowych publikacji naukowych z lat 2021–2023 oraz sprawozdanie z konferencji recypującej twórczość Wisławy Szymborskiej, która odbyła się w listopadzie 2023 roku w Frankfurcie nad Odrą/Słubicach.

Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej