W okresie od 1997 roku do chwili obecnej przygotowano i oddanow ręce Czytelników już 23 tomy Nowej kodyfikacji prawa karnego. Były w nich prezentowane rozważania, których treść wiązała się zwłaszcza z nowo skodyfi kowanym prawem karnym, prawem karnym procesowym, prawem karnym wykonawczym i prawem karnym skarbowym. Nie zabrakło w nich także opracowań krytycznie analizujących liczne ustawy nowelizujące przepisy kodeksowe.
Autorzy artykułów zawartych w tej publikacji podejmowali próby przedstawienia teoretycznych i praktycznych zagadnień związanych z ustawicznie zmieniającym się stanem prawnym. Z dystansem odnosili się do rozstrzygnięć, które budziły wiele kontrowersji ze względu naich małą precyzję, a przede wszystkim były efektem populizmu penalnego. Wyraźnie podkreślano, że są one sprzeczne z dorobkiem nauki oraz oczekiwaniami praktyki.
Należy podkreślić, że autorami opracowań opublikowanych w Nowej kodyfikacji prawa karnego są głównie młodzi pracownicy nauki. Ich artykuły są często cytowane w komentarzach, w podręcznikach, monografiach i innych publikacjach autorów o niezaprzeczalnym i uznanym autorytecie naukowym. Fakt ten dobrze świadczy o wysokich walorach tych młodych pracowników. Ta okoliczność głównie decydowałao tym, że Prof. dr hab. Zdzisław Kegel oraz Prof. dr hab. Marek Bojarski, dotychczasowi Dziekani Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, z wielką życzliwością wspieralito wydawnictwo. Żywię nadzieję, że i obecny Dziekan Wydziału Prawa,Administracji i Ekonomii Pan Prof. dr hab. Włodzimierz Gromski będziejego patronem.
Słowo Wstępne