Vol. 62 (2023)

Published: 28-05-2024

Głównym tematem 62 tomu „Prac Literackich” są reinterpretacje nurtu balladowego, który w polskiej literaturze został zapoczątkowany przez Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Łukasz Piaskowski analizuje, jak obecne w nich romantyczne pejzaże dźwiękowe wpłynęły na zmianę sposobu poznawania świata za pomocą słuchu w poezji. Martyna Baśkiewicz zwraca z kolei uwagę na uwikłane między zbrodnią a zaklęciem Mickiewiczowskie bohaterki, będące nowym typem postaci literackich przejawiających pewne symptomy chorób psychicznych.

Dział tematyczny pisma uzupełniają artykuł Mariana Pacholaka poświęcony nieznanym listom Jana Czeczota do Adolfa Kobylińskiego z Cieszewili koło Baranowicz (obecnie Białoruś) oraz Wiktorii Konopki-Wilk porównującej motywy opium w prozie Antoniego Ossendowskiego i Wacława Sieroszewskiego.

Numer zamykają recenzja książki Ireny Poniatowskiej Chopin w poezji oraz wspomnienie o jednym z najwybitniejszych historyków literatury polskiej – profesorze Jacku Kolbuszewskim (1938‒2022).