Tom 50 (2026): Filmowe światy Andrzeja Żuławskiego. W 10. rocznicę śmierci reżysera
W czym dzisiaj przejawia się wartość filmów Żuławskiego? Jak należy rozumieć jego odrębność na tle innych polskich reżyserów? W jakich aspektach, kategoriach, wątkach manifestuje się artystyczna konsekwencja wizualna artysty? Dlaczego zyskał większą popularność we Francji niż w Polsce? Jakie paralele oraz differentia uwidaczniają się między jego polskimi i francuskimi filmami? Czy można uznać Żuławskiego za innowatora i odnowiciela kina? Co istotnego dzisiaj mówi jego twórczość filmowa nie tylko o człowieku, ale również o literaturze, muzyce i kinie samym w sobie?
Czytaj więcejKolejny – 47 już – numer „Studiów Filmoznawczych” będzie tomem otwartym, bez wiodącego tematu przewodniego. Zapraszamy Autorki i Autorów do nadsyłania tekstów poświęconych szeroko pojętej kulturze audiowizualnej – przypominamy, że na naszych łamach publikowane są artykuły dotyczące nie tylko kinematografii, lecz także telewizji, form serialowych, mediów cyfrowych, podcastów czy gier wideo. Interesują nas studia nad audiowizualnością podejmowane w ramach różnorodnych dyscyplin naukowych: filmo-, medio- i literaturoznawstwa, nauk o kulturze, historii, socjologii, filozofii, psychologii czy pedagogiki.
Czytaj więcej
Tom 46 (2024): Kultura filmowa Dolnego Śląska
W planowanym numerze „Studiów Filmoznawczych” chcemy się przyjrzeć kulturze filmowej Dolnego Śląska, zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym.
Czytaj więcej
Tom 45 (2023): Peryferie kina – kino na peryferiach
Redakcja „Studiów Filmoznawczych” ma przyjemność zaprosić Państwa do współtworzenia kolejnego numeru pisma, który tym razem poświęcony będzie szeroko pojętym kategoriom peryferii i peryferyjności. W tomie tym chcielibyśmy zebrać teksty realizujące pojawiający się w historycznofilmowym dyskursie od kilku dekad postulat wyjścia poza to, co centralne, kanoniczne, głównonurtowe.
Czytaj więcej
Tom 44 (2023): Seriale streamingowe
Kolejny numer „Studiów Filmoznawczych” pragniemy poświęcić zjawisku oraz fenomenowi tych opowieści audiowizualnych we współczesnym pejzażu kulturowym. Zapraszamy filmoznawców, kulturoznawców, socjologów, antropologów, filozofów, pedagogów, literaturoznawców, językoznawców oraz wszystkich tych, dla których seriale stanowią przykład pojemnego medium, świadczącego o nieustannym rozwoju technologii, wyobraźni oraz ekspresji twórczej.
Czytaj więcej