Spis wszystkich numerów
Tom 33 (2020): Czynniki i uwarunkowania prawno-ekonomiczne a decyzje jednostek, przedsiębiorstw i społeczeństwa
W 33. tomie „Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych” zatytułowanym Czynniki i uwarunkowania prawno-ekonomiczne a decyzje jednostek, przedsiębiorstw i społeczeństwa zaprezentowano opracowania przedstawiające osiągnięcia młodych naukowców — studentów, doktorantów i doktorów, którzy podjęli się zaprezentowania swojej wiedzy i opinii w artykułach dotyczących złożonej tematyki prawno-ekonomicznej. W tomie znajdują się rozważania poświęcone zagadnieniom gospodarczym, na przykład kryzysowi azjatyckiemu z 1997 roku, który stanowi cenne źródło doświadczeń dla gospodarek wschodzących i jest podstawą dalszych decyzji ekonomicznych. Teksty traktują również o relacjach między różnorodnością etniczną a innowacyjnością polskich regionów czy problematyce certyfikatu Fair Trade jako narzędzia do promowania produktów. Znaczną część rozważań zajmują artykuły poświęcone zagadnieniom prawnym, do których należą między innymi kwestie dotyczące przedawnienia straty podatkowej, ryzyko podatkowe, cywilne środki ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej, nowelizacja prawa o zgromadzeniach, konkurencyjność prawa prospektowego czy egzekucje z ruchomości. Odnajdą tu Państwo również zagadnienia związane z prawem pracy, jak na przykład artykuł omawiający wpływ procesów podziału, łączenia i przekształcenia spółek na stosunki pracownicze. Nie zabraknie również tekstu mogącego zainteresować czytelników zajmujących się prawem zabezpieczenia społecznego, w którym omówione zostały postawy młodych Polaków wobec ubezpieczeń społecznych, w tym kwestii odpowiedzialności za zabezpieczenie dochodów na starość.
Tom 32 (2020): Inspirowane zainteresowaniami Marcina. Księga pamiątkowa ku czci doktora Marcina Winiarskiego
Numer 32. Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych jest Księgą pamiątkową ku czci doktora Marcina Winiarskiego zatytułowaną Inspirowane zainteresowaniami Marcina. Na Księgę składają się wspomnienia o dr. Marcinie Winiarskim, jego dorobek naukowy i organizacyjny z bibliografią opublikowanych prac, wykazem zorganizowanych krajowych i międzynarodowych konferencji, seminariów i innych form aktywności Naukowego Koła Ekonomistów, którego był założycielem i wieloletnim opiekunem. Dalszą część stanowią artykuły nawiązujące do zainteresowań dr. Marcina Winiarskiego, przedstawiające finansowe aspekty działalności marketingowej — koszty reprezentacji i reklamy, a także znaczenie znaku towarowego, użytkowe wykorzystanie utworów przez przedsiębiorców, etykę w reklamie czy marketing i reklamę w kampaniach finansowania społecznościowego. Poza artykułami powiązanymi z aktywnością marketingową w Księdze pamiątkowej zamieszczone są prace dotyczące wykluczenia społecznego, co wiąże się ze Srebrną ekonomią, kosztów alternatywnych przy zamówieniach publicznych i projektów europejskich z ich finansowaniem z funduszy UE (ocena integracji europejskiej) oraz wizualizacji rozwiązań finansowych (zastosowanie matematyki w ekonomii), a także problemem bezpieczeństwa żywności transgenicznej.
Dr Marcin Winiarski był pomysłodawcą, założycielem i wieloletnim redaktorem Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych, które w jego zamyśle miały ułatwić studentom i doktorantom publikację ich pierwszych artykułów.
Tom 31 (2020): Populizm a prawa człowieka
Niniejszy tom Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych zatytułowany Populizm a prawa człowieka powstał w ramach cyklicznego seminarium o tym samym tytule organizowanego przez Koło Naukowe Praw Człowieka we współpracy z Centrum Edukacji Prawniczej i Teorii Społecznej. Podstawą spotkań było przekonanie, że współczesny populizm cechuje niejednoznaczny stosunek do praw człowieka. Przedstawione teksty łączy przekonanie, że istnieje związek między polityczną retoryką populizmu a faktyczną ochroną praw człowieka. Populizm stygmatyzuje określone grupy ludzi (migrantów, kobiety, mniejszości seksualne i religijne), co przekłada się na ograniczenie im dostępu do sfery publicznej, co wpływa z kolei na zmniejszenie poziomu ochrony prawnej tych grup. Celem przedstawionych tekstów jest pobudzenie do refleksji, na ile populizm jest zewnętrznym zagrożeniem dla liberalnej demokracji, a na ile wyrasta on z tkwiących u jej podstaw tendencji, takich jak ograniczanie sfery publicznej poprzez polityczną poprawność, podejmowanie decyzji przez ekspertów, a nie deliberację społeczną, czy generowanie ekonomicznych nierówności społecznych.
Tom 30 (2019): Prawo wobec jednostki i społeczeństwa
Oddajemy w ręce czytelników 30 tom „Studenckich Prac Prawniczych, Ekonomicznych i Administratywistycznych” zatytułowany "Prawo wobec jednostki i społeczeństwa". Postępujące szybciej niż kiedykolwiek wcześniej przeobrażenia w życiu jednostek i całych społeczeństw nie mogą pozostać bez wpływu na obowiązujące normy prawne. Co więcej, coraz częstsze zmiany obowiązującego prawa lub praktyki jego stosowania również nie są bez znaczenia dla życia poszczególnych ludzi i zbiorowości. Zachodząca korelacja jest zjawiskiem trudnym do uchwycenia w jego istocie, lecz niezwykle inspirującym i fascynującym dla badaczy. Publikacje znajdujące się w niniejszym opracowaniu na omawianą problematykę spoglądają z wielu perspektyw, co czytelnikowi daje możliwość szerszego spojrzenia na prawo, jednostkę i społeczeństwa, a w szczególności na występujące między tymi pojęciami zależności.
Tom 29 (2019): Current Legal Trends and Legal Challenges in the European Union
Najnowszy tom „Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych” został poświęcony aktualnym wyzwaniom, przed jakimi staje prawodawstwo krajowe oraz unijne. Tom w całości tworzą anglojęzyczne artykuły młodych przedstawicieli nauki. Dzięki temu „Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne” po kilkuletniej przerwie powracają do międzynarodowego obiegu nauki, by zagościć w nim na stałe. W dobie narastającego kryzysu klimatycznego nieprzerwanie trwa przebudowa fundamentów gospodarki Unii Europejskiej. Zmianom tym towarzyszą niewystępujące dotąd wyzwania i wątpliwości, rodzące konieczność wkraczania regulacji prawnych w kolejne obszary życia społecznego i gospodarczego. „Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne” 29 zawierają przekrojową analizę wybranych problemów i wyzwań z zakresu prawa i ekonomii. Celem poszczególnych artykułów jest próba wskazania ciekawych czy wartych uwagi rozwiązań i trendów, mogących przyczynić się do skutecznego stawienia czoła wyzwaniom rzeczywistości. W obliczu rosnącej dynamiki obrotu gospodarczo-prawnego oraz powszechnej, postępującej globalizacji nie sposób przejść obojętnie obok potrzeby sprawnego uchwycenia rzeczywistości w ramy prawne. Stały rozwój poszczególnych instytucji prawnych jest bowiem immanentnie związany z coraz nowszymi potrzebami międzynarodowej i krajowej praktyki kontraktowej, pogłębieniem transgranicznych stosunków handlowych oraz rozwojem współpracy międzynarodowej.
Tom 28 (2019): Tradycja i nowoczesność w instytucjach prawnych
Tom 27 (2019)
Tom 26 (2018): Człowiek, przedsiębiorstwo, gospodarka światowa. Wyzwania srebrnej gospodarki
Tom 25 (2018): Z problematyki prawa spółek i obrotu giełdowego
Tom 24 (2018): Współczesne wyzwania prawa w dobie nowego porządku gospodarczego świata
Tom 23 (2018): Publicznoprawne aspekty regulacyjnej roli państwa
Tom 22 (2017)
Bieżący numer poświęcony jest istotnym problemom ekonomicznym i społecznym. W artykule dotyczącym zrównoważonego rozwoju i jego społecznego wymiaru omówiono narzędzia jego stymulowania oraz przedstawiono analizę danych dotyczących skali ubóstwa w Polsce. W publikacji na temat „pułapki technologicznej” będącej barierą rozwoju krajów postkomunistycznych autor wskazał przyczyny powstania pułapki technologicznej i makroekonomii we Wschodniej Europie. W artykule „Gminna rada seniorów — znaczenie „głosu doświadczenia” w sprawach społeczności lokalnej” poruszono problem społecznej aktywizacji osób starszych. Z kolei w opracowaniu „Pozbawienie władzy rodzicielskiej — kara dla rodziców czy narzędzie niesienia pomocy dzieciom?” autorka stara się zaprezentować istotę instytucji pozbawienia władzy rodzicielskiej i konsekwencje jej stosowania. Numer zawiera także opracowania dotyczące wielu istotnych aspektów prawa administracyjnego i cywilnego. W pierwszym obszarze mieści się opracowanie pt. „Działalność gospodarcza w polskich przepisach legislacyjnych”. W drugim natomiast artykuł pt. „Zdolność do wyrażenia zgody na zabieg przez pacjenta a zdolność do czynności prawnych”.
Tom 21 (2017)
Tom 20 (2016)
Artykuły zawarte w 20. tomie „Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych” poruszają przede wszystkim aktualne problemy administracyjnoprawne. Młodzi naukowcy odnieśli się między innymi do zagadnień z zakresu postępowania administracyjnego czy ewolucji administracji farmaceutycznej w Polsce, jak też ewolucji celów polskiego prawa zamówień publicznych od okresu międzywojennego do współczesności. Niniejszy tom niesie również próbę uchwycenia kierunków zmian w zakresie klauzuli rebus sic stantibus. Autorzy omawiają nie tylko zagadnienia obejmujące problemy krajowe, lecz także przedstawiają problemy o charakterze międzynarodowym. Należy tu wskazać na wyjątkowo ciekawą analizę stosowania metod pokojowego rozstrzygania sporów w konflikcie o Górski Karabach oraz recenzję książki Tomasza Kruszewskiego Gwałty na kobietach niemieckich w schyłkowym okresie II wojny światowej (październik 1944 – 8/9 maja 1945 roku) i w pierwszych latach po jej zakończeniu, autorstwa prof. Macieja Marszała.
Tom 19 (2016)
Tom 18 (2015)
Kolejny, 18. tom „Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych” zawiera teksty autorstwa studentów i doktorantów Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz zaproszonych do współpracy gości, w tym także spoza naszego kraju. Podejmowana przez autorów problematyka dotyczy między innymi partnerstwa publiczno-prywatnego w infrastrukturze transportowej (Olga Bednyakowa), wpływu polityki kulturalnej na funkcjonowanie instytucji kultury w Polsce (Małgorzata Januszewska) czy nadzoru autorskiego w prawie budowlanym (Bartłomiej Jaworski). Zeszyt zawiera także część „W opiniii naszych Mistrzów”, a w niej recenzję książki Rama Charana Global Tilt. Leading Your Business through the Great Economic Shift autorstwa prof. Jarosława Kundery.
Tom 17 (2015)
Tom 16 (2014)
Kolejny, 16. tom „Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych” zawiera teksty autorstwa studentów i doktorantów Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz zaproszonych do współpracy gości, w tym także spoza naszego kraju. Podejmowana przez autorów problematyka dotyczymiędzy innymi szarej strefy w gospodarce Ukrainy (Daniel Butyter), komunikatywności tekstów prawnych (Katarzyna Nieciecka) czy polityki USA wobec Międzynarodowego Trybunału Karnego (Paweł Kupis). Zeszyt zawiera także część „W opiniii naszych Mistrzów”, a w niej między innymi tekst prof. Bednarskiego Kryteria konwergencji — dokąd zmierza Unia Europejska czy prof. Kowalczyk Zjawiska kryzysowe — geneza i wyzwania dla państwa w ujęciu Wincentego Stysia.
Tom 15 (2014)
Tom 14 (2013)
W 14. tomie Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych ukazane zostały następujące problemy: partnerstwo publiczno-prywatne, rola rządu i rozwój gospodarczy w odniesieniu do doświadczeń Polski i Kazachstanu, funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE w świetle polityki konkurencji, analiza struktury PKB a współczesna gospodarka Ukrainy, Polscy liberałowie gospodarczy wobec polityki ekonomicznej rządu w latach 1935–1939, pojęcie efektywności i konkurencyjność gospodarek rynkowych, perspektywa rozwoju/upadku związana z galeriami sztuki współczesnej, państwo w sektorze ochrony zdrowia, zabezpieczenie należności podatkowych hipoteką przymusową oraz istota due diligence prawnego w prawie polskim i amerykańskim. Tom zamykają recenzje dwóch książek zamieszczone w nowym dziale „Zdaniem naszych mistrzów”, w którym publikowane będą recenzje wydawnictw przygotowane przez pracowników Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tom 13 (2013)
Trzynasty tom „Studenckich Prac Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych” zawiera artykuły autorstwa studentów i doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie. Teksty dotyczą między innymi wpływu zmian demograficznych na polski rynek pracy, rozwoju usług outsourcingowych w państwach Europy Wschodniej czy współpracy polsko-ukraińskiej. Tom mieści teksty w języku polskim i angielskim.
Tom 12 (2012)
Niniejszy tom zawiera artykuły autorstwa uczestników Międzynarodowej Konferencji Człowiek, przedsiębiorstwo, gospodarka światowa — w poszukiwaniu nowych paradygmatów (Wrocław, grudzień 2012). Teksty dotyczą między innymi wybranych modeli finansowania opieki zdrowotnej, małych i średnich przedsiębiorstw stanowiących remedium na bezrobocie, struktury długotrwałego bezrobocia w UE, współczesnych form komunikacji — obrazu przemian na przykładzie rynku prasowego, wydatków na edukację jako czynnika konkurencyjności gospodarek rynkowych.
Tom 11 (2011)
Zebrane w 11. numerze SPPAiE artykuły powstały na podstawie referatów wygłoszonych na 9. Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej Człowiek rodzina i społeczeństwo w obliczu kryzysu zadłużeniowego. Zbiór zawiera zarówno artykuły polskie, jak i anglojęzyczne — ze względu na międzynarodowy charakter autorów. Poruszane zagadnienia to m.in.: wpływ kryzysu na siłę nabywczą konsumentów na Ukrainie i w Polsce (N. Makukha), na zachowania nabywców na rynku nieruchomości w Polsce (B. Graczyk, A. Łoboda) czy na sytuację materialną polskich gospodarstw domowych (M. Januszewska). Znajdziemy w opracowaniu także artykuły przedstawiające problemy związane z gospodarką Ukrainy (np. autorstwa D. Butytera czy O. Pitgurskiej) oraz jeden opisujący gospodarkę białoruską (K. Bodzoń).
Tom 9 (2011)
Tom 10 (2011)
Naukowe Koło Ekonomistów działające przy Instytucie Nauk Ekonomicznych ― organizator projektów badawczych, działań popularyzujących ekonomię, szkoleń, konferencji itp. ― od 2003 roku współpracuje ze studentami Uniwersytetu Lwowskiego i każdego roku zaprasza ich na międzynarodową konferencję organizowaną we Wrocławiu na początku grudnia. Członkowie NKE są z kolei zapraszani na konferencję organizowaną co roku w połowie maja na Uniwersytecie we Lwowie. Tradycja uczestniczenia we wspólnych przedsięwzięciach naukowych zaowocowała tym razem umieszczeniem w „Studenckich Pracach Prawniczych, Administratywistycznych i Ekonomicznych” trzech artykułów powstałych na bazie referatów wygłoszonych podczas VIII Międzynarodowej Studenckiej Konferencji Naukowej pt. Gospodarka światowa, przedsiębiorstwo, konsument. Tendencje rozwoju gospodarki światowej, która miała miejsce w grudniu 2010 roku.